Terrarium

Terrarium dla węża powinno być dopasowane zarówno do jego gatunku jak i przede wszystkim do jego wielkości, ale również ilości węży trzymanych przez hodowcy w jednym terrarium. Istnieją terraria dla maluchów, osobników dorosłych, ale także te wykorzystywane w chwili kwarantanny oraz przeznaczone do żywienia.

Małe węże powinny być trzymane w plastikowych pudełkach, które hodowca wykłada ręcznikami papierowymi – należy również pamiętać o pojemniku z wodą oraz kryjówce. By nie narażać malucha na stres nie powinno się go wyjmować z pojemnika. Wysokość powinna mieć około 10 cm, podobnie jak długość. Szerokość natomiast powinna wynosić w okolicach 15cm.

W przypadku jednostek dorosłych długość terrarium dla jednego osobnika powinna wynosić 3/4 z długości węża, szerokość 1/2 z jego wielkości,identycznie w przypadku wysokości. W chwili kiedy hodowca posiada więcej niż jednego węża podane wymiary powinny być odpowiednio dłuższe i szersze.

Dodatkowo dla większości młodych węży powinno zapewnić się około 60-70% wilgotności powietrza, w okresie wylinki nawet do 80%.

W przypadku oświetlenia w terrarium dla węża to nie jest ono konieczne. Jako zwierzęta nocne bardzo dobrze czują się po ciemku – zwiększa się ich poczucie bezpieczeństwa. W przypadku stosowania oświetlenia nocnego najczęściej spotykane są czerwone żarówki ze względu na fakt nie widzenia przez węże tej właśnie barwy. Oprócz faktu iż nie wpływają one na zakłócenie spokoju węża, nie wywołują stresu to działają pozytywnie na pobudzenie apetytu. W chwili wykorzystywania żarówek jako źródła ciepła niezbędnym działaniem jest podłączenie jej do termoregulatora.

Hodowca węży powinien zapewnić im podwójne ogrzewanie. W sytuacji braku działania jednego z nich pozostaje druga opcja. Brak wykorzystywania żadnego z nich, zwłaszcza w czasie trwania okresu zimowego działa bardzo negatywnie na węża. Do ogrzewania wykorzystuje się specjalne kable lub maty grzewcze.

Ważnym elementem jest również podłoże. Wykorzystuje się przeważnie torf brykalny – ze względu na jego utrzymywanie wilgoci. Minusem jest utrzymywanie się nieprzyjemnego wręcz zapachu. Niekiedy stosuje się również kokos lub bukowe drewienka.