Odżywianie

Węże są drapieżnikami – żyjące w naturze poprzez techniki łowieckie, poprzez wykorzystanie jadu duszą i połykają swoje ofiary. Jednakże bez względu na środowisko życia wszystkie węże połykają swoje ofiary w całości. Do ofiar najczęściej zaliczają się myszy, szczury, króliki, a dodatkowym pożywieniem mogą być ptaki czy ryby. W przypadku hodowli węży ich żywienie nie jest nadmiernie skomplikowane dla ich właścicieli.

W zależności od gatunku węże mają nieco zróżnicowane upodobania względem pokarmu zatem powinien on być urozmaicony. W hodowli pokarm powinien być martwy, bezpieczne jest również podawanie wcześniej mrożonego ze względu na eliminowanie w takich warunkach występowania pasożytów. Hodowca podający pokarm martwy pozwala oszczędzić wężowi ewentualnie poniesionych ran w walce z pokarmem, który na wskutek zestresowania mógłby zadać rany, które w przypadku węży stosunkowo długo się goją.

Pokarm mrożony powinien być wyjęty przed podaniem z zamrażalnika i przełożony do ciepłej wody na okres około 30 minut. Czas potrzebny na wyeliminowanie pasożytów wynosi około 30 dni dlatego właśnie po takim czasie powinno podać się zamrożoną porcję wężowi. Zamrożone zwierzę nie powinno być przechowywane przez okres dłuższy niż 5-6 miesięcy.

Dodatkiem do karmy tego typu powinny być odpowiednio dobrane preparaty mineralno-witaminowe.

Wielkość porcji oraz jej częstotliwość powinna być dopasowana do konkretnego węża. Przeważnie proporcje te ustala się jako nieprzekraczające obwodu ciała węża, mierzonego w najgrubszym jego miejscu. W przypadku osobników dorosłych zwierzęta karmowe powinny być 1,5 razy większe. Najmłodszym wężom podajemy oseski małych gryzoni.

W przypadku posiadania więcej niż jednego węża w jednym terrarium powinno się na chwilę karmienia rozdzielić poszczególne osobniki. Młode węże karmi się 1-2 razy w tygodniu, natomiast dorosłe węże co 2-3 tygodnie.

W terrarium w którym hoduje się węże powinno umieścić się również basen, którego wielkość pozwala zwierzęciu na zanurzenie się. Dobrą wskazówką jest również spryskiwanie terrarium w celu utrzymania wilgotności pozwalające na wytworzenie sztucznej rosy, którą niejednokrotnie węże piją.