Wąż zbożowy

Wąż zbożowy- Pantherophis guttatus

Nazwa francuska: Serpent des bles
Nazwa niemiecka: Kornnatter
Nazwa angielska: Corn Snake
Nazwa czeska: Uzovka cervena

Występowanie: Środowisko naturalne to dla węża zbożowego Stany Zjednoczone.

Wymiar i wygląd: Najczęściej spotyka się węże zbożowe ubarwione na czerwono -pomarańczowo lub na czarno. W przypadku węży hodowlanych istnieje ogromna ilość odmian kolorystycznych – można spotkać nawet żółtego, szarego czy różowego węża tego gatunku.  Przez pojawianie się w hodowlach coraz większej ilości odmian ( na skutek chowu wsobnego) węże zbożowe są coraz słabsze i mniejsze co automatycznie przekłada się na skrócenie ich czasu życia.  Węże zbożowe wyróżniane są w kilku odmianach:  amelanistic, snow, anerythristic, ghost. Dostępne do zakupu są również węże z tego gatunku, które nie posiadają wzoru standardowego – np. motley posiadający na grzbiecie owalne lub okrągłe plamy zamiast niejednolitych. Ta odmiana nie posiada również szachownicy na brzuchu. Kolejny typ – striped – ma długi pas na grzbiecie przez całe ciało. Występuje również Zig Zag, który ma charakterystyczny zygzak na grzbiecie.

Długość życia: 21-23 lata.

Rozmnażane:   W hodowli bardzo łatwo rozmnożyć węża zbożowego.  W środowisku naturalnym okres godowy trwa od marca, a kończy w maju lub czerwcu.  W hodowli rozmnażanie może odbywać się przez cały rok. Ułatwieniem w rozmnażaniu jest  zimowanie w okresie od listopada do końca stycznia.  Po zastosowaniu zimowania węże dużo chętniej kopulują.  Osobniki łączone powinny mieć  minimum dwa lata. Czas ciąży to 6-8 tygodni.  Samica ma od 6 do kilkunastu jaj.  Jaja należy przechowywać w inkubatorze w temperaturze stałej 28 stopni Celsjusza. Wilgotność winna wynosić 80-90%.  Po upływie 55-70 dni pojawiają się młode mierzące do 25 cm.

Pożywienie: Młode węże zbożowe należy karmić oseskami mysimi.  Starsze osobniki należy karmić  biegusami mysimi bądź oseskami szczurzymi. Dorosłe węże mogą zjeść zjeść 5-6 tygodniowego szczura.

Terrarium:  Mimo, iż węże zbożowe są niewielkich rozmiarów to muszą mieć one zapewnione terrarium o minimalnych wymiarach: 80x50x40cm dla 2 dorosłych osobników. Konieczne jest zapewnienie im również kryjówek oraz korzeni. W terrarium powinny się znaleźć również rośliny (mogą być żywe lub sztuczne). Podłoże najlepiej wyłożyć włóknem kokosowym, chipsami kokosowymi lub trocinami. Niezbędne jest utrzymywanie temperatury 25-27°C w chłodniejszej i około 31-33°C w cieplejszej części terrarium. W nocy zalecane są spadki odpowiednio 24°C i 27-28°C. Nie zaleca się wykorzystywania dla węży skałek grzewczych, gdyż mogą one prowadzić do poparzenia zwierzęcia. Zastosowane kable lub maty grzewcze muszą być umieszczone pod terrarium lub wewnątrz, ale jedynie jeśli są odpowiednio zabezpieczone. Wilgotność powinna wynosić 50-70%. W terrarium należy również umieścić pojemnik z wodą dostosowany wymiarami do węża tak, aby mógł on się w nim zanurzyć.  Należy także zabezpieczyć wszystkie otwory itp. gdyż węże te są mistrzami ucieczek.