Odżywianie

    Odżywianie u płazów uzależnione jest od poszczególnych gatunków. W przypadku płazów bezogonowych w skład pokarmu wchodzą stawonogi, mięczaki, ryby oraz niektóre z płazów – płazy bezogonowe są drapieżnikami. Dodatkowo niekiedy ten rodzajów płazów do swojej  diety wprowadza małe gady czy ptaki, a także niewielkie ssaki. W przypadku płazów ogoniastych głównym posiłkiem są bezkręgowce, analogicznie większe gatunki polują na mniejszej wielkości kręgowce.

W przypadków płazów dorosłych ich odżywianie odbywa się jedynie za pomocą pokarmów zwierzęcych.  Jednakże nie przywiązują one szczególnej wagi do wyboru swojego menu- przeważnie zjadają wszystko co nie jest dla nich zbyt duże do skonsumowania.  Dla przykładu odżywiania wskazać można żabki drzewołazowate, wśród których część osiąga maksymalnie 15-20 milimetrów długości i polują ona na mikroskopijnej wielkości mrówki czy muchy.  Analogicznie w przypadku płaza większego jak np. ropucha aga – potrafi ona bez najmniejszego problemu połknąć ptaka o wielkości szpaka czy niekiedy również i szczura.

Należy jednak pamiętać, iż pokarm wchodzący w skład diety płazów jest również uzależniony od ich sposobu życia oraz środowiska w jakim żyją na co dzień.  W przypadku wspomnianych płazów bezogoniastych już na etapie larwy są one drapieżnikami  kiedy larwy  innych płazów jedzą głównie rośliny, niekiedy również padlinę.

U płazów układ pokarmowy rozpoczyna się od jamy gębowej posiadającej uzębienie. Zęby jednak wykorzystywane są jedynie do trzymania pokarmu. Trawienie odbywa się w żołądku. Droga pokarmowa w skład której wchodzi również wątroba, woreczek żółciowy, trzustka i jelita uchodzi do kloaki.