Drzewołaz żółtopasy

Drzewołaz Żółtopasy – Dendrobates leucomelas

nazwa angielska: Yellow-headed poison frog
niemiecka: Gelbgebänderte Baumsteiger
hiszpańska: Sapito minero

Występowanie:
Gatunek ten występuje przede wszystkim w Brazylii, południowej Wenezueli iDrzewołaz żółtopasy północnej Gujanie. Środowiskiem życia  drzewołaza żółtopasego są lasy tropikalne (do wysokości 800 m.n.p.m.) .

Wymiar i wygląd:
Drzewołaz dorasta  do 4,5 centymetra długości. Samce są mniejsze i smuklejsze niż samiczki.

Długość życia: 
Gatunek ten dożywa 13 lat.

Zachowanie:
Drzewołaz żółtopasy jest aktywny w dzień.  Przeważnie gatunek ten prowadzi naziemny tryb życia. W wysokich temperaturach drzewołaz zapada w stan estywacji (tzw. sen letni), co stanowi wyjątek w jego rodzinie płazów.

Rozmnażanie:
Samice w okresie godów przejawiają terytorializm. Gody drzewołaza żółtopasego przypadają na czas trwania pory deszczowej.  Jedna samica może przystępować do godów kilkakrotnie w roku. Składa ona od czterech do dwunastu jaj w niewielkich zagłębieniach w ziemi z wodą. Samiec przez okres około 15 dni pilnuje skrzeku. Po procesie wyklucia się kijanek, samiec rozpoczyna przenoszenie ich do większych zbiorników z wodą, gdzie następuje ich dalszy rozwój. Po upływie mniej więcej trzech miesięcy rozpoczyna się przeobrażenie. Dojrzałość płciowa zostaje osiągnięta po około dwóch latach.

Terrarium:
Terrarium powinno być ustawione w orientacji pionowej. Powinno zawierać korzenie, aby drzewołaz mógł się swobodnie wspinać. Ważne jest również umieszczenie roślin na których płaz będzie mógł siedzieć. Obowiązkowym wyposażeniem jest też basenik do kąpieli, jednak poziom wody musi być odpowiedni aby zwierzę się nie utopiło. Woda w terrarium powinna mieć temperaturę około 22 stopni Celsjusza. Wodę należy podmieniać codziennie. Woda nie może pochodzić bezpośrednio z kranu, gdyż dla tego gatunku jest po prostu za twarda. Na dnie terrarium najlepiej ułożyć warstwę żwirku przysypaną torfem. Można dodać również dębowe liście i mech. Wyłożenie w terrarium pustych orzechów kokosowych może sprzyjać schronieniu się płaza, lecz może być również miejsce składania skrzeku. Terrarium dla dwóch osobników musi mieć minimum 40x30x20 cm. Najlepiej zastosować dwie świetlówki, jedną o barwie białej, drugą o barwie żółtej oraz jedną świetlówkę UV umieszczoną nad siatką wentylacyjną. Oświetlenie terrarium powinno być włączone około 12 godzin na dobę. Temperatura powinna wynosić 22-24°C w dzień i ok. 20°C w nocy. Wilgotność powietrza – 80%.

Pożywienie:
Na wolności drzewołazy polują na: mrówki, termity, małe chrząszcze, pająki i inne bezkręgowce znajdujące się w ich środowisku.  W hodowli karmione są najczęściej świerszczami, prosionkami, muchami czy małymi mącznikami. Owady najlepiej posypywać wapnem i witaminami.  Drzewołaza należy karmić codziennie. Spędzenie około 48 godzin bez posiłku może się skończyć dla drzewołaza śmiercią.