Terrarium

Do odpowiedniej hodowli jaszczurek niezbędne jest przygotowanie dla niej terrarium spełniającego bardzo określone warunki. Oczywiście wielkość terrarium oraz niezbędne do poniesienia koszty są uzależnione od gatunku jaszczurki na który chcemy się zdecydować, jednakże niezbędne jest, aby pamiętać by mierzyć „siły na zamiary” i dobrać do nas samych jaszczurkę, której będziemy w stanie zapewnić najlepsze możliwe warunki.

Jednym z wytycznych jest dopasowanie terrarium do jej mieszkańca pod kątem jego wymagań środowiskowych. Np. jeśli naszym zamiarem jest zakup roślinożernej jaszczurki to powinniśmy zapomnieć o dekorowaniu terrarium najpiękniej wyglądającymi roślinami z wiadomych przyczyn. Jeśli zamierzamy zbudować terrarium przypominające pustynię idealnym rozwiązaniem będzie zakup agamy brodatej.

Przygotowanie terrarium powinno odbywać się proporcjonalnie do realnej wielkości jaszczurki jaka ma w nim zamieszkać. I tak dla przykładu:
•       Agama brodata – 100x50x40,
•       Gekon lamparci 40x40x30.

Ważnym elementem jest również decyzja o zakupie jaszczurki dziennej oraz nocnej i dopasowanie do niej odpowiedniego oświetlenia o czym można przeczytać w kolejnej zakładce.
Niezbędnym czynnościami w prowadzeniu terrarium jest również trzymanie się takich zasad jak:
•       Spryskiwanie terrarium wodą zarówno wieczorem jak i rano,
•       Karmienie jaszczurki 3 razy w tygodniu w przypadku jaszczurek – drapieżników,                           codziennie jaszczurek roślinożernych, karmienie młodych jaszczurek również winno               odbywać się codziennie,
•       Hodowca powinien zadbać o świeżą codziennie wodę w miseczce dla jaszczurek,
•       Jeśli terrarium posiada bogatą roślinność jest to dodatkowy element, który wymaga              codziennej pielęgnacji w zależności od gatunku na który zdecydował się konkretny                  hodowca,
•       Koniecznie należy codziennie usuwać z terrarium odchody jaszczurek.

Jako podłoże przeważnie stosuje się  piasek, jednakże w przypadku np. agam,  które nie zjadają ściółki można wykorzystywać również:
•       Korę,
•       Bezzapachową ściółkę z kolb kukurydzy,
•       Podłożę glinano-piaskowe.

W terrariach niekiedy wykorzystuje się również zamgławiacze jednak w tym wypadku trzeba pamiętać o stworzeniu  i utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności, a także terrarystyczne wodospady pozwalające na zapewnianie ciągłej ilości świeżej i odpowiednio natlenionej wody dla jaszczurek.
Oczywistą rzeczą jest posiadanie również termometru do kontrolowania temperatury w terrarium.