Gekon madagaskarski

Gekon Madagaskarski – Phelsuma madagaskariensis grandis

nazwa angielska: Madagascar Day Gecko
nazwa niemiecka: Madagaskar-Taggecko
nazwa czeska: Felsuma madagaskarská
nazwa hiszpańska: Geco diurno de Madagascar

Występowanie:
Gekon ten zamieszkuje Madagaskar.  Spotykany jest w lasach deszczowych, w ogrodachGEKON MADAGASKARSKI oraz plantacjach.

Długość życia:
Przeciętna długość życia wynosi 7 lat.

Wygląd i wymiar:
Jaszczurka tego gatunku jest stosunkowo drobna.  Charakteryzuje ją duża głowa oraz duże oczy z pionowymi źrenicami (szare tęczówki). Gekon madagaskarski ma kończyny pięciopalczaste, każdy palec ma pazury. Na stronie grzbietowej gatunek ten ubarwiony jest na szaro, boki gekona madagaskarskiego są żółtawopiaskowe. Najjaśniejszym elementem jest brzuch – ma kolor biały. Na całym grzbiecie, od głowa do końcówki ogona widać drobne, szare plamy mające ciemne obrzeże. W przypadku młodych osobników ubarwienie wygląda zupełnie inaczej – ciało młodych gekonów wyróżniają naprzemienne białe i ciemne paski. Samce tego gatunku gekonów są zdecydowanie masywniejsze niż samice. Mają również większą od nich głowę. Dodatkowo na końcach palców gatunek ten ma przylgi, które pozwalają na poruszanie się po pionowych, płaskich powierzchniach.

Zachowanie:
Gekon madagaskarski prowadzi nadrzewny tryb życia. Aktywny jest za dnia. W chwili zagrożenia decyduje się na odrzucenie ogona. Gekon jest agresywnym gadem i mocno walczy o swoje terytorium.

Pożywienie:
Głównymi składnikami diety są owoce i owady. W hodowli żywione są świerszczami, konikami polnymi, karaczanami, a także larwami mączniaka.

 

Rozmnażanie:
Gekon madagaskarski należy do jaszczurek jajorodnych. Samica przeważnie składa dwa jaja a później opiekuje się nimi. Czas rozrodu tych gekonów przypada na okres od listopada do maja.  W trakcie trwania procesu kopulacji samiec bywa agresywny – chwyta swoją partnerkę bardzo mocno zębami niejednokrotnie mocno ją raniąc.

 

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Największe zagrożenie stanowi nielegalny handel.