Gekon leśny

Gekon leśny – Pachydactylus bibroni

 

Nazwa angielska: Bibron’s Thick-toed Gecko
Nazwa niemiecka: Bibrons Dickfingergecko

Długość życia:
Gekon leśny żyje maksymalnie do 15 lat.GEKON LEŚNY

Występowanie:
Gekon leśny spotykany jest na terenach  Afryki m.in. RPA, Angola, Tanzania czy Zimbabwe

Wymiar i wygląd:  
Osobniki tego gatunku osiągają maksymalnie do 22 centymetrów długości. Gekony leśnie nie wyróżniają sie zbytnio atrakcyjnym wyglądem – ubarwienie mają w kolorze brązowym, oliwkowozielonym z dodatkowymi ciemniejszymi zabarwieniami.  Dzięki takiej kolorystyce bardzo łatwo mogą sie kamuflować.  Pozwala im to pozostawać niezauważonymi dla agresorów i wrogów.  Gatunek ten wyróżniają duże, jaskrawo pomarańczowe oczy.  Mimo dość masywnego ciała jaszczurka ta jest sprawna i bardzo szybko porusza się w chwili odczuwania zagrożenia. Potrafi również skakać na kilkucentymetrowe odległości.

Zachowanie:
Jaszczurka aktywna głównie nocą. Gekon leśny żyje w stadach składających się głównie z 15-20 osobników.

Terrarium:
Minimalna wielkość terrarium powinna wynosić 70x40x40 centymetrów. Temperatura w ciągu dnia powinna wynosić od 25 do 30 stopni Celsjusza, na wyspie cieplnej temperatura powinna mieć do 35 stopni. W nocy temperatura musi być odpowiednio niższa – od 20 do 22 stopni.  Optymalny poziom wilgotności powinien wynosić około 65%.   Najlepszym podłożem będzie warstwa chipsów kokosowych lub włókno kokosowe. Niezbędnymi elementami są kryjówki oraz dodatki pozwalające na wspinanie się.

Pożywienie: 
Podstawowymi elementami diety są: świerszcze, karaczany, mączniki, ćmy, koniki polne, niekiedy również oseski mysie.

Rozmnażanie:
Przed rozpoczęciem rozmnażania samiec zachęca samiczkę poprzez lizanie jej po jej pyszczku oraz wabienie samicy poprzez popiskiwanie (jest to nawoływanie samca). Rozmnażanie tego gatunku jest stosunkowo łatwe, zwłaszcza jeśli jaszczurki w hodowli są odpowiednio karmione. Jaja tego gatunku można inkubować- jednak w odpowiedniej temperaturze 29 stopni Celsjusza oraz wilgotności na poziomie 90%. W takich warunkach młode klują się po około 50 dniach. Sprawdzono również, iż w większości przypadków bez inkubacji, jednak z zachowaniem idealnych warunków w terrarium młode i tak mogą się wykluć. Dymorfizm płciowy jest widoczny po upływie 3 miesięcy od wyklucia.