Gekon lamparci

Gekon lamparci – Eublepharis macularius

Nazwa angielska: The Leopard gecko
Nazwa niemiecka: Der Leopardgecko
Nazwa czeska: Gekončík noční, gekončík skvrnitý
Nazwa francuska: Le gecko léopard

 

Występowanie:
Gekony lamparcie spotykane są na  pustynnych i półpustynnych górskich terenach AzjiGEKON LAMPARCI Mniejszej i Środkowej. Można je zobaczyć na wysokości do 2100 m n.p.m.

Wymiar i wygląd:
Gekon lamparci dorasta przeważnie do długości 22-26 centymetrów. Maksymalną długość osiąga po upływie 2-3 lat. Dorosłe gekony ważą około 60 do 100 gramów.  Cechą charakterystyczną tego gatunku są ruchome powieki – gatunek ten jako jedyny spośród gekonów, który śpi z zamkniętymi oczami.  Nie posiada przylg przez co nie potrafi się wspinać po gładkich powierzchniach. Posiada jednak pazurki dzięki czemu wspina się doskonale po kamieniach oraz jej znakomitym kopaczem. Całe ciało gekona lamparciego pokryte jest bardzo drobnymi łuskami, spod nich wystają większe i wypukłe. Zdecydowana większość osobników gekona lamparciego ubarwiona jest na kolor brązowy lub brunatny, widoczne są również drobne cętki na kremowym tle. Ogon stanowi połowę długości ciała i jest bardzo wyraźnie segmentowany. Młode osobniki są w innym ubarwieniu – mają szerokie, poprzeczne i brązowe pręgi. Pręgi te wraz z upływem czasu zmieniają się w cętki.

Pożywienie:
Najważniejszymi elementami diety są owady oraz drobne kręgowce. Najczęściej odżywiają się świerszczami lub mącznikiem młynarkiem.

Zachowanie:
Ten gatunek gekona jest bardzo dobrze przystosowany do długiego niejedzenia. Potrafią one gromadzić zarówno zapasy wody jak i tłuszczu w swoim ogonie. Bez jedzenia wytrzymują nawet kilka miesięcy i nie ma to żadnego odbicia w ich zdrowiu czy samopoczuciu. Gekon lamparci jest zwierzęciem nocnym, ma łagodne usposobienie. Podczas polowania zastyga w bezruchu, porusza delikatnie samą końcówką ogona i w momencie poruszenia się ofiary natychmiast atakuje. Żyje głównie w stadach liczących od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu osobników.

Rozmnażanie: 
Samica powinna być dopuszczana do samca dopiero w chwili kiedy osiągnie wagę powyżej 40g. Płeć tego gatunku nie różni się rozmiarem. Płeć rozróżnia się poprzez ogon – u samca nasada ogona jest szersza i walcowata, na spodniej stronie znajdują się dwa półprącia, a przed kloaką 14 porów preanalnych ułożonych w charakterystyczny sposób na kształt litery V. Największa płodność samic przypada na ich czwarty rok życia. Ostatnie jaja może złożyć w wieku 11 lat. Po procesie zapłodnienia następuje rozwój jaj trwający w organizmie samicy około 4-5 tygodni. Zazwyczaj składa ona 2 jaja. Młode po wylęgnięciu mierzą około 7-8 centymetrów.

Terrarium:
Wielkość minimum 60 x 40 x 40 cm. Gekon lamparci musi mieć także zapewnione miejsce do ukrycia się. Z uwagi na nocny tryb życia nie wymagane jest oświetlenie UVB w terrarium.