Agama brodata

Agama Brodata – Pogona vitticeps

nazwa angielska – Bearded Dragon, Inland Bearded Dragon or Central Bearded Dragon
nazwa niemiecka – Streifenköpfige Bartagame, Farbbartagame
nazwa czeska: Agama vousatá , Agama australská

Agama brodataAgama brodata jest jednym z najpopularniejszych gatunków gadów hodowlanych w warunkach domowych. Jest to jaszczurka z rodziny agamowatych, odkryta przez Wagler’a w 1830 roku.

Nazwa Agama Brodata obejmuje kilka gatunków: Pogona vitticeps, Pogona barbata, Pogona microlepidota, Pogona mitchelli, Pogona henrylawsoni, Pogona minor, Pogona nullarbor, Pogona minima oraz Pogona henrylawsoni.

Pogona jest jaszczurką, którą stosunkowo łatwo można oswoić, gdyż jako jedna z nielicznych naprawdę lubi kontakt z człowiekiem, przy czym jest bardzo inteligentna i ciekawska.

Nazwę zwyczajową gatunku zawdzięcza charakterystycznemu, kolczastemu fałdowi skóry, który po rozłożeniu może kojarzyć się z brodą.

Idealny wybór dla osób rozpoczynających swoją przygodę z terrarystyką.

Występowanie
W środowisku naturalnym zamieszkuje suche, pustynne obszary Australii.

Wymiar i wygląd
Dorosłe osobniki osiągają   45 – 70 cm, z czego ponad połowę stanowi ogon. Okolice głowy oraz grzbiet pokryte są ostrymi łuskami, szczególnie dużymi na bokach czaszki oraz gardle, które w czasie zagrożenia tworzą kolczastą grzywę mającą odstraszyć przeciwnika. Ubarwienie jest zmienne, w zależności od nastroju, od żółtoszarego i oliwkowo brązowego gdy jest spokojna, do jaskrawożółtej z pomarańczowym w fazie wzburzenia.

Długość życia
Długość życia to około 8 do 13 lat, choć zdarza się, że niektóre osobniki przy odpowiednich warunkach i diecie żyją nieco dłużej.

Behawior
Agamy brodate są osobnikami spokojnymi, przez co tolerują branie na ręce. Stosunkowo łatwe w oswojeniu. Ze względu na ciekawski charakter, puszczone swobodnie zaglądają w każdy zakamarek w poszukiwaniu pokarmu lub ciepłego kąta. Są bardzo ufne i szybko nawiązują kontakt z opiekunem. Komunikują się po przez machanie kończynami, unoszeniem i opuszczaniem głowy, robieniem „pompek” czy też stroszeniem brody. Pomimo, że chętnie akceptują kontakt z ludźmi, to nie zapominajmy, że są to żywe stworzenia a nie zabawki, i jeżeli zauważymy, że jaszczurka się cofa albo zamyka oczy to oznacza że nie ma ochoty na bezpośredni kontakt.

Terrarium ( podłoże, wilgotność, temperatura, wyposażenie)
Minimalny wymiar terrarium przy jednym dorosłym osobniku powinien oscylować w granicach 120/50/80 (dł/sz/wys). Oczywiście bardziej optymalny byłby o długości 150 cm i szerokości 80cm. Młode osobniki na początku nie potrzebują aż tyle przestrzeni, aczkolwiek radzimy, że lepiej od razu zaopatrzyć się w większe terarrium, tak aby gdy urosną nie narażać się na podwójne koszty.

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów podłoża. Przy młodych Agamach polecamy stosowanie ręczników papierowych. Zmiana powinna nastąpić dopiero gdy młody osobnik osiągnie około 30 centymetrów długości. Gdy jaszczurka osiągnie już tą granicę musimy zapewnić jej odpowiednie podłoże. Możemy zastosować: mieloną korę, kostkę bukową, kostkę kokosową, glinę, piasek, kamienie (na przykład piaskowca), sztuczną trawę czy torf koksowy.

Każdy rodzaj podłoża ma swoje zalety jak i wady, przez co ciężko jedno znacznie wskazać najlepsze rozwiązanie. Z całą odpowiedzialnością natomiast jesteśmy w stanie określić podłoża, które Naszym zdaniem zdecydowanie odradzamy. Są to podłoża na które składają się: włókno kokosowe, gazety i żwirek akwariowy.

Należy pamiętać, że każda ściółka pożarta celowo lub przypadkowo może stanowić o zagrożeniu dla Naszego gada.

Oprócz podłoża terrarium powinniśmy wyposażyć w różnego rodzaju skały, konary i korzenie. Bardzo istotne jest aby przed umieszczeniem dekoracji odpowiednio ją przygotować. W przypadku skał wystarczy wyszorowanie i wyparzenie we wrzątku, natomiast konary i korzenie w pierwszej kolejności powinniśmy wyczyścić usuwając wszelkie nieczystości, w tym próchno i zgniłą korę, a następnie wygotować w solance i dokładnie wypłukać.

Można również rozważyć umieszczenie roślinności, choć polecamy bardziej sztuczne imitacje oraz kępki suchej trawy, gdyż żywe rośliny traktowane są przez Agamy jako pokarm, i długo mogą nie wytrzymać.

Jedną z najistotniejszych rzeczy o jakich musimy pamiętać to zapewnić naszym pupila odpowiednie warunki, jak najbardziej zbliżone do warunków naturalnych w których żyją na wolności. Dlatego bardzo ważnym elementem całego systemu jest utrzymanie odpowiedniej temperatury. Powinna być ona zróżnicowana w zależności od miejsca w terrarium, aby jaszczurka miała możliwość wyboru cieplejszych i zimniejszych miejsc. Temperatura w zbiorniku powinna utrzymywać się na poziomie 25 do 34°C. Pod promienikiem może dochodzić nawet do 40°C,a w nocy spadać do 20°C. Do utrzymania odpowiednich warunków bezcenny będzie zakup termometru lub innego urządzenia do pomiaru, aby mieć możliwość kontrolowania odpowiednich warunków, gdyż zarówno wyziębienie jak i przegrzanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie Agamy.

W celu utrzymania odpowiedniej temperatury możemy zastosować lampy grzewcze – mogą to być nawet zwykłe lustrzanki. Musimy pamiętać, aby lampy odpowiednio zabezpieczyć, tak aby Agama nie miała możliwości się o nią poparzyć, na przykład po przez zastosowanie metalowej siatki.

Oprócz źródła ciepła gady potrzebują jeszcze dobrego doświetlenia terrarium. Polecamy wybór minimum jednej lampy, która będzie emitowała promieniowanie UVB, oraz dodatkowe oświetlenie – im bardziej zbliżone do światła słonecznego tym lepiej.