Żółwie Czerwonolice w Polsce

Do pewnego czasu żółwie czerwonolice były najpopularniejszym gatunkiem hodowlanym w Polsce, co wynikało z powszechnej dostępności w prawie każdym sklepie zoologicznym.

4Niestety często zakup był dokonywany pod wpływem chwili bez zdobycia odpowiednich informacji odnośnie wielkości, żywienia czy też długości życia. Żółwie były traktowane jako zabawka, a kiedy się znudziły  trafiały do najbliższych zbiorników wodnych, takich jak stawy, jeziora czy rzeki.

Takie zachowanie można odnotować praktycznie w całej Polsce, aczkolwiek najczęściej tego typu incydentów dopuszczają się mieszkańcy Wrocławia.

W momencie gdy gady zaczęły rosnąć i sprawiać problemy hodowlane wyrzucano je najczęściej do miejskiej fosy albo Odry. Teraz można zobaczyć żółwie pływające lub wygrzewające  się w słońcu na brzegu tuż koło gmachu sądu na Podwalu.

Żółwie czerwonolice można również spotkać w zalewie znajdującym się w  Nowej Hucie, jednej z dzielnic Krakowa.

Dla wielu jest to spore zaskoczenie, ponieważ żółwie przetrwały częściowe czyszczenie dna zalewu, powodzie oraz  susze. Oczywiście jest ich zdecydowanie mniej niż we Wrocławiu, ale nie wykluczone, że za kilka lat to się może zmienić.

Wypuszczonych żółwi z każdym rokiem przybywa, a ze względu, że jest to gatunek dosyć inwazyjny to zaczyna wypierać – głównie w Odrze-  polskiego żółwia błotnego.