Dlaczego i w jaki sposób świetliki wytwarzają światło?

Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca) świetlik 1zwany również robaczkiem świętojańskim to niezwykły owad. Sporą popularność zawdzięcza bardzo unikatowej cesze, jaką jest możliwość wytwarzania światła.

Zanim zostanie opisany sposób i cel wytwarzania światła, kilka słów o tych niezwykłych chrząszczach.

Świetliki świętojańskie to gatunek występujący na terytorium polski, zamieszkujący lasy oraz łąki obficie porośnięte gęstymi krzewami. Okres życia dorosłego osobnika jest dosyć, krótki, dlatego też w jego trakcie świetliki nie pobierają pokarmu. Nie sposób pomylić osobnika płci męskiej od płci żeńskiej, gdyż różnice w budowie ciała są znaczne. Długość ciała u samców wynosi około 10mm i jest uskrzydlona, natomiast samice wyglądem przypominają larwę o długości nie większej niż 20mm, bez możliwości latania.

Zdolność wytwarzania światła jest możliwa za sprawą wykorzystywania produkowanego przez nie enzymu zwanego lucyferazą. Komórki wytwarzające ten enzym znajdują się w odwłoku świetlika , wchodząc w reakcję z tlenem.

Po co świetlikom tak niezwykła umiejętność?

Otóż jest to element zalotów. Samice dzięki unikalnej świetlik 2iluminacji zwracają na siebie uwagę samców, wabiąc ich zróżnicowaną barwą światła i częstotliwością błysków. Co ciekawe emitowane światło przyciąga świetliki tylko tego samego gatunku, pomimo, iż dane terytorium zamieszkuje kilka różnych odmian. Światło jakie wytwarzają nie emituje ciepła, więc chrząszcze nie ulegają nagrzaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>