OLYMPUS DIGITAL CAMERA Deszcz pająków w regionie Australii

Southern Tabelands – region w Australii, znajdujący się niecałe 3 godziny jazdy od Sydnej, w którym niedawno doszło do niesamowitego zjawiska, Z nieba – ku niedowierzaniu mieszkańców tego regionu –  zaczęły spadać pająki, pokrywając swoimi pajęczynami całe domy i pola uprawne. 

Z relacji mieszkańców wynika, że na niebie fala pająków rozciągała się … Czytaj dalej Deszcz pająków w regionie Australii

świetlik 2 Dlaczego i w jaki sposób świetliki wytwarzają światło?

Świetlik świętojański (Lampyris noctiluca) zwany również robaczkiem świętojańskim to niezwykły owad. Sporą popularność zawdzięcza bardzo unikatowej cesze, jaką jest możliwość wytwarzania światła.

Zanim zostanie opisany sposób i cel wytwarzania światła, kilka słów o tych niezwykłych chrząszczach.

Świetliki świętojańskie to gatunek występujący na terytorium polski, zamieszkujący lasy oraz łąki obficie … Czytaj dalej Dlaczego i w jaki sposób świetliki wytwarzają światło?

4 Żółwie Czerwonolice w Polsce

Do pewnego czasu żółwie czerwonolice były najpopularniejszym gatunkiem hodowlanym w Polsce, co wynikało z powszechnej dostępności w prawie każdym sklepie zoologicznym.

Niestety często zakup był dokonywany pod wpływem chwili bez zdobycia odpowiednich informacji odnośnie wielkości, żywienia czy też długości życia. Żółwie były traktowane jako zabawka, a kiedy się znudziły  trafiały do … Czytaj dalej Żółwie Czerwonolice w Polsce

1 Satelitarne śledzenie ujawni wędrówki żółwi morskich

Biolodzy morscy znaleźli sposób przymocowania satelitarnego śledzenia znaczników do nowo narodzonych żółwi. Pomaga to  odkryć życie żółwi  w pierwszych, krytycznych miesiącach po wykluciu i  opuszczeniu plaży.

„Żółwie mogą być satelitarnie śledzone w celu uzyskania cennych informacji o ich życiu we wczesnych latach.”

                          Jim … Czytaj dalej Satelitarne śledzenie ujawni wędrówki żółwi morskich

3 Żółwie żywiące się krokodylami

Przeglądając ostatnio wiadomości natknąłem się na ciekawy artykuł dotyczący żółwi, które żywiły się krokodylami. Carbonemys –  tak brzmi łacińska nazwa znalezionego szkieletu – został odkopany w kolumbijskiej kopalni węgla kamiennego. Szczątki ogromnego gada są wielkości małego samochodu, a sama czaszka gabarytami jest zbliżona do piłki z futbolu amerykańskiego.

Kopalnia w której … Czytaj dalej Żółwie żywiące się krokodylami

2 Pojmanie przemytnika z Tajlandii

W połowie marca 38 letni Tajlandczyk  został aresztowany na lotnisku w Bangkoku podczas próby przejęcia  dużej walizki z dwoma  bardzo rzadkim gatunkami żółwi.

Walizka zawierała 54 żółwi  madagaskarskich (Astrochelys yniphora) oraz 21 żółwi promienistych (Astrochelys radiata). Oba gatunki są krytycznie zagrożone wyginięciem. Żółwie madagaskarskie uważane są za jeden z najrzadszych gatunków … Czytaj dalej Pojmanie przemytnika z Tajlandii